Keď sme začali rozmýšľať o vlastnom bývaní, zistili sme, že na Slovensku je stále málo informácii o zdravých a ekologických domoch. Preto nás veľmi potešil workshop o hlinených omietkach od Mareka Rabika z Bývame Zdravo.
Bývanie v prírode
Mladí ľudia sa začínajú vracať k našej matke prírode. Zaujímajú sa o jej ochranu, o pestovanie potravín pre vlastný úžitok a o zdravé bývanie vo forme hlinených, slamených alebo drevených domov. Sedenie pri počítači chcú striedať s prácou na záhrade, kde sa môžu hýbať a relaxovať na čerstvom vzduchu.
S manželom sme na tom rovnako. Naším snom je bývať v malom domčeku na vlastnom pozemku, kde si vysadíme stromy, jedlé kríky a rastliny, ktoré nám budú dávať poživeň počas celého roka.
Víkend s hlinenými omietkami
Keď sme sa zistili, že len na skok od Starej Lomnice bude workshop výroby hlinených omietok, neváhali sme. Skúsený lektor Marek Rabik ponúkal okrem svojich poznatkov aj praktickú skúšku výroby hlinenej omietky a práce s ňou.
Na workshop dorazili jednotlivci, páry aj rodiny s deťmi z celého Slovenska. Spoločne sme pracovali na dome, ktorý pozostával z hlinených a pálených tehál. Prácu sme si rozdelili tak, ako sme cítili, a preto išla každému od ruky. Vyskúšali sme si výrobu a miešanie ekologickej omietky na dvore a naučili sa, ako ju nanášať v interiéri.
S majiteľom domu sa Marek spoznal asi 2 týždne pred akciou. Bolo vidieť, že si tento projekt užíva a teší sa zo záujmu ľudí o jeho prácu a vedomosti. Víkendom nás sprevádzala aj jeho manželka Katka, ktorá si prácu s hlinenou omietkou vyskúšala prvýkrát.
Priebeh workshopu
Zozbierali sme sa v sobotu okolo 8:00 – 9:00 ráno. Majiteľ domu nás pohostil luxusnými raňajkami, počas ktorých sme sa navzájom zoznámili a prezradili naše očakávania. Nasledovala ukážka výroby ekologickej omietky na dvore. Marek nám porozprával o práci s týmto materiálom aj o jeho úžitkových vlastnostiach v domácnosti.
Po ukážke nás rozdelil na dve skupiny. Prvá vyrábala hlinenú omietku a podkladový materiál v exteriéri. Druhá nanášala ekologickú omietku priamo v dome. Nasledoval obed, a potom sme si prácu vymenili. Tí, čo nanášali omietku, si vyskúšali jej výrobu, a naopak.
A aby som nezabudla, treťou skupinou boli deti majiteľa a zúčastnených, ktoré sa hrali, skúšali pracovať s omietkou a tešili sa z voľnosti, ktorú pri tejto práci mali. Keďže išlo o prírodné materiály, rodičia sa nemuseli ničoho báť.
Krása spoločnej práce
Radosť z práce a pozitívna energia ostali zapäčatené v stenách domu. Krásne počasie podčiarklo celkovú atmosféru. Majiteľ domu Milan, ktorý sa stal na jeden deň šéfkuchárom, nám pripravil naozaj gurmánske zážitky. Patrí mu za to veľká vďaka.
A poďakovať chcem aj Marekovi z Bývame zdravo, ktorý workshop pripravil. Ak v budúcnosti prichystá podobnú akciu, určite opäť prídem.
Viac o Marekovej tvorbe, ekologických stavbách a zdravom bývaní sa dočítate aj na jeho Facebooku a Instagrame. Nájdete tam aj fotografie z nášho víkendového workshopu.
A ako hodnotí workshop Marek?
Akú prácu odviedli „zúčastnení“?
M: „Prácu odviedli poctivo a zo srdca. To je najdôležitejšie. Remeselnú úroveň a jej množstvo nie je potrebné hodnotiť.”
Bola sobota iná ako nedeľa?
M: „Sobota bola náročná, keďže nás bolo takmer 30 dospelých a 6 detí. Nedeľa v počte 15 osôb bola pohodička, pri takých počtoch ostaneme aj v budúcnosti.“
Čo by si nabudúce zmenil, či spravil inak?
M: „Nechal by som každého miešať hlinu nohami, nie miešadlom 😀 Samozrejme aj s názornou ukážkou.”
Aké je tvoje všeobecné hodnotenie workshopu výroby hlinených omietok?
M: „Catering na takej urovni som ešte na podobných workshopoch nezažil. Milanovi patrí veľká poklona a vďaka. Seba hodnotiť nemusím, sú u nás aj lepší profíci. Dôležité je, že sa nám podarilo spraviť prvú takúto akciu v Podtatranskom regióne.
Kombinácia teórie, praxe a kvalitného cateringu sa ukázala ako úspešná, preto by som v nej rád pokračoval.
Robíme to pre nás, všetky živé bytosti, aj pre Zem samotnú. A ľudia samotní a Zem nás v daný moment ohodnotili.“
Autorkou článkou je Dagmar Vaščurová – účastníčka workshopu výroby hlinených omietok.